Zirgu labturība II Gaisa rīšana
Foto: Dabas zirgu arhīvs
Cēloņi
Gaisa rijējiem ir pierādīts augstāks stresa hormona – kortizola līmenis. Šiem zirgiem novēro arī augstāku endorfīnu līmeni, kas ir zināmi kā “labsajūtas” hormoni, tādējādi grūti noteikt vai zirgi rij gaisu frustrācijas vai labsajūtas dēļ.
Šādas uzvedības cēloņi ir ļoti daudz. Tas ir saistīts ar smadzeņu darbības traucējumiem; gremošanas trakta kairinājumu, pārāk daudz koncentrātu uzturā; psiholoģiskām traumām pie atšķiršanas, turēšanu individuālos boksos bez iespējas pavadīt laiku aplokā vai kontaktējoties ar citiem zirgiem. Pētījumos un aptaujās kā galvenie cēloņi tiek minēti garlaicība, stress vai ieradums. Ir pieņēmumi, ka uzvedības pārņemšana var būt “noskatīta” no dominantākiem vai hierahijā augstākiem zirgiem. Šādam pieņēmumam šobrīd nav zinātnisks pamatojums.
Komplikācijas
Viena no būtiskākajām komplikācijām ir priekšzobu bojājumi. Kā komplikācijas tiek minētas arī gastroduodenālās čūlas.
Lielākoties, gaisa rīšana neietekmē zirga labturību un tai nav nepieciešama ārstēšana.
Gandrīz 10% kumeļu 20 nedēļu vecumā, kad tiek atšķirti un turēti boksā, sāk rīt gaisu. Kumeļiem, kas tiek turēti ganībās šādu uzvedību nenovēro.
Diagnostika
Gaisa rīšanu var diagnosticēt, novērojot uz sētām un citām horizontālām virsmām iztrūkstošus U - veida gabalus. Zirgiem novēro nodilušus priekšzobus un palielinātus kakla muskuļus. Parasti gan zirga aprūpētājs var vizuāli novērot gaisa rīšanu.
Ārstēšana
Gaisa rīšanu ir grūti apturēt, "izārstēt". Tā kā nereti uzvedības cēloni nav iespējams noteikt, nav iespējams novērst problēmas sakni. Dažkārt uzvedība ir tik ļoti nostiprinājusies, ka pat novēršot primāro cēloni, uzvedība saglabājas.
Dažkārt uzvedības novēršanai izmanto fizikālas metodes - gaisa pretrīšanas kakla siksnas, uzpurņus, noņemot horizontālas virsmas, lietojot elektrisko ganu vai virsmas pārklājot ar negaršīgām vielām.
Tiek uzskatīts, ka gaisa rīšana ir stresa pārvarēšanas mehānisms, tādējādi liedzot šo uzvedību, tas var radīt vairāk stresa un lielākas komplikācijas kā gaisa rīšana.. Nereti zirgi vēl aktīvāk rij gaisu pēc tam, kad visi ierobežojumi ir noņemti.
Ir izstrādātas ķirurģiskas ārstēšanas metodes, taču tām ir neviennozīmīgi rezultāti.
Farmakoloģiskai ārstēšanai ir labi rezultāti, taču nepieciešams veikt vairāk pētījumu blakusefektu un toksicitātes noteikšanai.
Secinājumi
Ieteicamā pieeja gaisa rīšanas menedžēšanai ietver palielinātu rupjās barības daudzumu, samazinātu koncentrātu daudzumu, ilgāku laiku aplokā/ganībās un lielākas socializācijas iespējas.
Atsauces:
Zirgu labturība II Kuņģa čūlas
Kuņģa čūlas ir kuņģa gļotādas bojājumi.
Foto (1)
Kuņģa čūlas sastopamas zirgiem jebkurā vecumā. 90% skriešanās sacīkšu un 60% sporta zirgu, kā arī procentuāli nelielākā apjomā hobija līmeņa zirgiem un pat kumeļiem diagnosticē kuņģa čūlas. Kuņģa gļotādas erozijas rodas dēļ ilgstošas kuņģa skābes iedarbības uz kuņģa gļotādu. Atšķirībā no cilvēkiem, baktērijas zirgiem neizraisa kuņģa čūlas. Zirgi ir zālēdāji, kuriem uzturā nepieciešams regulāri uzņemt rupjo barību. Tā kā zirga kuņģis nepārtraukti izdala skābi, kuņģa čūlas var rasties neregulāra uztura rezultātā, jo kuņģī nav rupjās barības, kas skābi neitralizē.
Zirga kuņģis ir sadalīts divās daļās.
Apakšējā daļa ir dziedzerdaļa, kas izdala skābi un tai ir aizsargpārklājums,
lai skābe to nesaēstu. Šajā daļā var rasties čūlas, taču tas ir retāk. Kuņģa
augšējā daļa paredzēta satura sajaukšanai un tai šādas aizsardzības pret skābi
nav, tāpēc šī ir visizplatītākā vieta čūlām.
Cēloņi:
- Norobežotība (turēšana boksā) var izraisīt kuņģa čūlu attīstību. Zirgiem, kuriem nav kontakta ar citiem zirgiem, vai tādiem, kuri tiek baroti divas reizes dienā ir paaugstināts risks uz plakano šūnu čūlām. Šo zirgu kuņģis tiek pakļauts ilgstošai kuņģa sulas iedarbībai. Papildus diēta ar augstu graudu saturu rada gaistošās taukskābes, kas var veicināt čūlu attīstību.
- Stress var palielināt čūlu iespējamību. Ir pierādīts, ka regulāras apmācības un ilgstošas izjādes bez iespējas starp nodarbībām uzņemt rupjo barību, var izraisīt čūlas 5-7 dienu laikā. Smagi treniņi var samazināt gan kuņģa iztukšošanās ātrumu, gan pasliktināt tā apasiņošanu, tādējādi veicinot šo problēmu.
- Hroniska nesteroīdo pretiekaisuma medikamentu lietošana var samazināt ķuņģa gļotu aizsargkārtas veidošanos, padarot to jutīgāku pret čūlu veidošanās kuņģa dziedzeru daļā.
- Žultsskābes, kas parasti izdalās divpadsmitpirkstu zarnā, var atplūst kuņģī un bojāt kuņģa gļotādu.
- Parazīti, piemēram, gremošanas strongilīdi lielā daudzumā, kas bojā kuņģa sieniņas migrējot vai piestiprinoties pie tām. /2;4;5/
Pazīmes:
Lielākajai daļai zirgu čūlas nerada klīniskas pazīmes. Simptomi parasti ir nespecifiski, piemēram, apetītes zudums, nespodrs apmatojums, apātija, samazināta ķermeņa kondīcija, zemākas darbaspējas, nepatika pret vēderjostas pievilkšanu, uzvedības problēmas treniņos.
Foto, kur redzama zirga ar hroniskām kuņģa čūlām reakcija (draudi, ka kodīs, spers) uz vēderjostas pievilkšanu (Dabas zirgu arhīvs).
Smagākos gadījumos novērojamas kolikas un
bruksims (zobu griešana)./2;4/
Dabas zirgu pieredze:
-
kā primāro savu iespēju robežās vienmēr izvēlamies profilaksi, kas pirmajā brī'di varētu šķist
dārga un laikietilpīga, bet, skatot ilgtermiņā, jau skaidri zinot, cik dārgi maksā
akūtu kuņģa čūlu ārstēšana, cik tā ir sarežģīti organizējama, profilaktiska pieeja problēmai pavisam noteikti atmaksājas;
- zirgiem visu cauri gadu, 24/7, tiek nodrošināta iespēja būt barā, brīvi kustēties, kā arī brīva pieeja kvalitatīvai cietajai barībai ar zemu cukura daudzumu (vasaras ganības un siens no nepārganītām, dabīgām, bioloģiskas daudzveidības pļavām);
- parazītu profilakse - 2x gadā koproloģiskās (zirgu mēslu) analīzes visiem bara zirgiem, kur redzama esošā situācija, plus, kopējās izmaiņas gan individuāli, gan visam baram īstermiņā un ilgtermiņā, izejot no tām, saskaņā ar ārstējošā veterinārārsta norādījumiem, individuāls attārpošanas plāns katram zirgam. Plus, kvalitatīvu ganību uzturēšana, nepārganīšana, ecēšana, pļaušana, tādējādi veidojot parazītiem "neērtus" dzīves apstākļus;
- tiek izvērtēts, kā tiek organizēta zirga, kuram ir nosliece uz kuņģa čūlām (hroniskas kuņģa čūlas, akūtas vai hroniskas sāpes, ilgstoša medikamentoza terpaija) ikdiena, iespēju robežās samazinot stresorus, piemēram, dalība jāšanas treniņos vai sacenībās;
- esam novērojoši, ka zirgi, kas cieš hroniskas sāpes, mūsu gadījumā izteikti tas redzams uz zirgiem ar "kissing spine" diagnozēm, bieži izrāda (un padziļināti izmeklējumu to apstipina) pazīmes, kas raksturīgas kuņģa sāpēm. Un otrādi - pie diagnozes "kissing spine" vairākiem zirgiem esam nonākuši tieši caur kuņģa čūlu diagnozēm, meklējot iemeslu tam, kāpēc kuņģa čūlas pēc ārstēšanas kursa atkal un atkal atgriežas.
Kā saprast, ka zirgam sāp? Vērot zirgu un pieņemt kā faktu, ka zirgi nemelo. Tie parasti gana skaidri norāda, ka kaut kas nav kārtībā - samazinās darba spējas, parādās agresivitāte vai apātiskums, .vizuāli redzams, ka zirgs nejūtas labi. Un tad zirgs sadarbībā ar ārstējošo vetrinārārstu ir rūpīgi jāizmeklē, lai konstatētu sāpju cēloni. Tālāk jau, ja ir nepieciešams, ārstēšana, kā arī, cik vien tas iespējams, zirga dzīves, darba apstākļu uzlabošana, maiņa; - tā kā zirgi nereti neizrādas vai vāji izrāda kuņģa čūlu izraisītas sāpes, esam secinājuši, ka ārsti - oestopāti vai hiropraktiķi, ar ļoti augstu ticamības koeficientu, izmantojot savas zināšanas par zirga reakcijām uz refleksajiem punktiem, spēj diagnosticēt zirgam sāp vai nē. Pēc tam, ja tas tiek rekomendēts, padziļināta diagnostika ir veicama LLU VK Zirgu klīnikā
Atsauces:
-
Normal-ulcer.jpg (1361×750) (ucdavis.edu)
- http://omafra.gov.on.ca/english/livestock/horses/facts/info_gastric.htm
-
Gastric-Ulcers-1.jpg (1176×1151) (shopify.com)
- https://extension.umn.edu/horse-health/stomach-ulcers-your-horse)
- https://www.succeed-equine.com/succeed-blog/2014/09/24/pt-4-parasites-ulcers-horses/