Zirgu labturība II 10 fakti par zirga aprūpi ziemā
10 fakti par zirga aprūpi ziemā, kas jāzina katram zirga īpašniekam
Šī nav pirmā ziema, ko izdzīvo mūsu mīļdzīvnieki, domesticētie zirgi, tomēr ikdienā saskaramies ar situācijām, kur zirgu īpašnieki patiesi nezina, kādas ir zirga labsajūtas vajadzības vai arī apzināti ignorē, jo risinājums ir saistīts ar zināmām neērtībām un/vai izmaksām. Turklāt jāņem arī vērā, ka izpratne par to, kādos apstākļos zirgs jūtas labi, pēdējo gadu desmitu laikā arī Latvijā ir ievērojami mainījusies, kas, protams iepriecina, jo viss notiek par par labu zirgam.
Foto: "Dabas zirgu" arhīvs
- Brīvi pieejama barība - ja temperatūra ir zemāka par 5C, zirgam, lai tas ģenerētu siltumu, ir jānodrošina brīva piekļuvei labas kvalitātes cietajai barībai (sienam, vītinātam sienam).
- Brīvi pieejams ūdens - vislielākā vērība ziemā jāpievērš tam, lai zirgam būtu brīva pieeju tīram, svaigam, vēlams vismaz +4.5C siltam ūdenim, kas nodrošināts pret sasalšanu. Ja pastāv bažas, ka ūdens var sasalt, pārbaude jāveic vismaz divreiz dienā. . Jautājumam par ūdens nodrošinājumu zirgu novietnēs ziemā drīzumā veltīsim atsevišķu rakstu.
- Zirgi ar lieko svaru ziemā - arī mēģinot panākt, lai zirgs zaudē svaru, nepieciešams nodrošināt labas kvalitātes, mazkaloriju barību (mērcēts siens, siens sajaukts ar salmiem). Ieteicams izmantot līdzekļus, kas palēninātu barības uzņemšanas ātrumu, piemēram, siena tīkli ar mazām “acīm”. Siena tīklus var izvietot plašākā teritorijā, lai stimulētu pārvietošanos.
- Zirgu segas -
zirgu segu lietošana vienmēr ir jautājums, kam jāpievērš īpaša uzmanība, jo tas saistīts ar dažāda veida riskiem, piemēram, nepareiza segu lietošana var izraisīt noberzumus, traumas un palielināt ādas slimību risku. Veseli zirgi, pazeminoties temperatūrai, uzaudzē biezu kažoku un, ja tiem ir pieejama neierobežotā daudzumā barība, ūdens un patvērums, lieliski jūtas bez segas.
- Nojume/patvērums - koki un ieplakas kalpo tikai kā dabiska vēja barjera, tāpēc trīspusēji konstruēta nojume ir nepieciešama, lai nodrošinātu vislabāko aizsardzību pret nokrišņiem ganībās esošajiem zirgiem. Ir svarīgi nodrošināt, lai nojumē būtu pietiekami daudz vietas, lai pat hierarhijā zemākie zirgi var tajā patverties. Lielākos ganāmpulkos var būt nepieciešama vairāk nekā viena nojume.
- Zirga apkope pēc treniņa/izjādes - sasvīdis zirgs obligāti jānosusina. To var izdarīt berzējot ar dvieli, sienu, uzsedzot mitrumu uzsūcošu segu, ja nepieciešams,, segas vairākkārt mainot. Kad zirgs ir nožuvis, segu noņem un pirms laišanas laukā “uzbužina” apmatojumu.
- Jāšana ziemā- jābūt piesardzīgiem jājot dziļā, smagā un mitrā sniegā, jo slodze ir pielīdzināma jāšanai dziļās smiltīs un var izraisīt stiegru traumas. Ja sniegs ir viegls un mazāk par ~30cm, rikšošana un atvieglota slodze var palīdzēt uzlabot sirds un asinsvadu veselību un novērst saslimšanas. Ieteicams labi pārzināt pamatu, pa kuru tiek jāts, lai izvairītos no apsnigušām bedrēm vai šķēršļiem.
- Nagi - zirgiem, kam ir pareizi aprūpēti nagi un kas nav kalti, salīdzinājumā ar kaltiem zirgiem ir labāka saķere sniegā un uz ledus. Ja zirgs ir kalts, jānodrošina, ka tiek novērsta slīdēšana un sniega sablīvēšanās nagā (radzes, atbilstoši pakavi).
- Mazāk ir vairāk - dodoties izjādē vai uz treniņu, būtiski ir labi notīrīt vietas uz kurām tiek uzlikts inventārs, taču pārējam ķermenim “netīrumi”, dubļi, kalpo kā papildus aizsardzība pret laikapstākļiem un mehāniskiem nobrāzumiem.
- Krēpes - zirga krēpes piedalās termoregulācijā un palīdz zirgam sasildīties, lietus laikā pa tām notek lietus nesaslapinot kaklu. Tāpēc ārā dzīvojošam zirgam ir svarīgi, lai krēpes tiktu saglabātas iespējami garas.
Atsauces
https://www.worldhorsewelfare.org/advice/management/winter-welfare
https://thehorse.com/118675/winter-horse-care-tips-for-owners/
https://esc.rutgers.edu/fact_sheet/winter-care-for-horses/
https://www.horsehealthproducts.com/horsemans-report/grooming/the-mane-attraction-tips-for-achieving-a-beautiful-mane-tail#:~:text=Manes%20can%20help%20keep%20your,can%20convey%20emotion%20as%20well.