Zirgu labturība II Miegs
Drošība ir zirga pamatvajadzība. Zirgs ir sabiedrisks dzīvnieks, un lai ēstu, pētītu apkārtni, kārtīgi izvārtītos, atpūstos un kvalitatīvi izgulētos, tam ir nepieciešams bars un droša vide.
Zirgi lielāko daļu laika pavada ēdot, atpūšoties vai guļot. Aptuveni 5-7 stundas dienā tiek veltītas atpūtai. Diennaktī zirgiem nepieciešamas vismaz 30 minūtes guļus stāvoklī, lai apmierinātu savas REM (rapid eye movement) miega vajadzības.
Foto: no "Dabas zirgu" arhīva.
Kā zirgi guļ
Zirgi ir polifāziski gulētāji. Tas nozīmē, ka viņiem ir vairāki miega periodi visas dienas garumā, bet lielākā daļa gulēšanas notiek naktī. Miegs ir atkarīgs no vides, sociālās hierarhijas, vecuma, barošanas un drošas vides.
Ir dokumentētas četras diennakts ritma fāzes: nomods, miegainība, lēno viļņu miegs (slow wave sleep) un ātro acu kustību miegs, ātrais miegs jeb dziļais miegs (rapid eye movement).
Lēno viļņu miegā zirga smadzeņu viļņi ir palēnināti un sinhronizēti. Šajā laikā smadzenes nedarbojas aktīvi. Šī miega faze novērojama kad zirgs atpūšas stāvot vai atrodas sternālā guļus stāvoklī (guļot uz krūtīm ar apakšā salocītām kājām).
Ātrajā miegā smadzeņu viļņi ir strauji un neregulāri kā nomodā. Šīs miega fazes laikā zirga acis kustas uz priekšu un atpakaļ, zirgs var raustīt ādu, ausis, mirkšķināt, izplest nāsis un pat kustināt kājas, Ātrais miegs norit zirgam guļot laterālajā guļus stāvoklī (plakani uz sāniem). Ātrā miega fazes laikā muskuļi pilnībā atslābst un zaudē tonusu.
Zirgi miegā pavada vidēji 5-7 stundas diennaktī, no kurām vidēji 15% ir ātrā miega fāzē. Daži zirgi ātrā miega fāzē pavada pat 2-3 stundas, taču visiem zirgiem nepieciešamas vismaz 30 minūtes diennaktī.Lielākā daļa zirga miega norit stāvus, tas tiek uzskatīts par lēno miegu. Kopējais miega laiks parasti sastāv no miega cikliem, kurus pārtrauc nomoda periodi.
Gulēšana stāvus iespējama, pateicoties īpašam balsta mehānismam. Balsta mehānisms ir cīpslu un saišu grupa, kas ļauj zirgam nostāvēt ar nelielu muskuļu piepūli.
Kā guļ savvaļas zirgi?
Pensilvānijas universtitātes Zirgu uzvedības laboratorijas profesore jau vairāk nekā divdesmit gadus pēta savvaļas un pieradināto zirgu uzvedību.
Ir aprakstīts, ka savvaļas zirgi guļ “spēka snaudas” un rotē “sargus” (zirgus, kas stāv un paliek modri), lai nodrošinātu vajadzību pēc atpūtas un drošības.
Savvaļas zirgi guļ vairāk nekā pieradinātie zirgi un bauda vairāk atpūtas laika, jo pieaugušie zirgi sadala “sarga” pienākumus. Savvaļas zirgu grupās visi indivīdi kopā atpūšas, ēd, kopā iet pie ūdens. Jaunākie zirgi var papildus atpūsties un gulēt ganīšanās laikā, kad tos sargā pieaugušie zirgi,
Miega kvalitāti ietekmējošie faktori:
- vieta, kur zirgs dzīvo (piemēram, stallī, stallī un pastaigu aplokā, ganībās);
- ar ko zirgs dzīvo kopā (piemēram, viens, ar pāris tuviem draugiem, lielākā ganāmpulkā);
- vieta hierarhijā (piemēram, dominējošais vai pakļāvīgais);
- zirga vecums (piemēram, kumeļš, jaunzirgs, pieaudzis vai seniors);
- cik pazīstama ir apkārtējā vide (piemēram, mājās vai sacensībās).
- kas notiek zirga apkārtnē (piemēram, skaļas sacensības vai vakars stallī, kad visi apmeklētāji ir devušies mājās);
- vai zirgs ir pieradināts vai savvaļas;
- diennakts laiks un gadalaiks (piemēram, nakts vai diena, vasara vai ziema);
- kādi ir laikapstākļi (piemēram, saulains, vējains un lietains);
- kas ir mainījies zirga ikdienā (piemēram, bara nomaiņa, staļļa maiņa, treniņu laika maiņa).
Atsauces:
- https://horserookie.com/how-horses-sleep/
- https://www.petmd.com/horse/do-horses-sleep-standing
- https://ker.com/equinews/sleep-requirements-horses/?fbclid=IwAR1jNvw9EXII2RYVpZJxsVjLBMxbOPqcEV1g676ArAst84ucWmx4cwEpNUU
- https://set.adelaide.edu.au/news/list/2019/05/08/why-dont-horses-sit-or-lie-down-even-while-sleeping
- https://set.adelaide.edu.au/news/list/2019/05/08/why-dont-horses-sit-or-lie-down-even-while-sleeping